Blog Yazmak İsteyenlere Tavsiyeler

Hepimizin içinden en azından bir kere içimizdekileri yazmak, yaşadıklarımız günlüğe dökmek veya konular hakkında görüşlerimiz paylaşmak için bir blog başlatmak geçmiştir. Bu yazımız içindeki blog yazma isteğinde ciddi olanlar için bir yol gösterme haritası olmak için yazılmıştır. En başta basit bir fikir gibi dursa da bir süre sonra hepimiz aklına aynı soru geliyor. Blog nasıl yazılır? Bu soruya cevap vermeden önce de bilmeyenler veya unutanlar için blog kavramını bir kez daha açıklamamız gerekir. Adını web-log in kelimesinden alan blog, kısaca internet üzerinden bir bilgi paylaşım ağıdır. Kişisel bloglar, blog aleminin ezici büyüklükte bir çoğunluğunu oluştursa da topluluk blogları, temasal bloglar ve kurumsal blog türlerini de atlamamak gerekir. 

Blog Yazmak İçin Püf Noktalar

Blog yazmak için beş kısa basamak ile kısa ve sade bir yöntemle herkesin anlayabileceği şekilde anlatılabilir. Öncelikle yapmanız gereken kendinize blog yazmak için platform seçmektir. Biz ise herkesin bildiği blog piyasasının %52’lik monopolisini elinde tutan 72 milyon aktif kullanıcılı WordPress’den başlamanızı öneririz. Sade, basit, kolayca kurulan ve bedava olan sistemiyle yeni başlayan bloggerların hiç değilse tecrübe kazanana kadar kendilerine mesken tutmaları gereken yerdir.

İkinci aşama ise kendinize güzel bir blog adı bulmak. Unutmayın bu blog adı sizi, görüşlerinizi, hayata bakışınızı, kişiliğiniz temsil edecek. Belki de bir blog açarken en çok üstüne kafa yormanız gereken aşama bu aşama olabilir. 

İsminizi de bulup domain ve isterseniz hostinginizi alıp kendi sitenizi kurduysanız sıra bloğunuzu düzenlemeye geldi. Blog yazmak için blog dizaynını istediğiniz gibi optimize edebilirsiniz. WordPress’in uygulamalarını, özelliklerini uygulayabilir genel anlamda sitenizi arama dostlarında daha üst sıralarda görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dördüncü adımda ise sonunda yazmaya başlıyoruz. Bu kısımda size SEO uyumlu yazılar yazmak dışında fazla bir tavsiye veremeyiz çünkü içeriğinizin kalitesi sizin kaleminizin adaletine kalmıştır. Sitenizin ne kadar başarılı olacağı sizin takipçileriniz anlamanız ve onların ilgisini çekecek yazılar yazabileceğinizle ilgilidir.

Final olaraksa size sabırlı olmak ve düzenli yazarak beklemek kalıyor. Blog yazarlığı bir gecede olabilecek bir şey değildir. Sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak en iyi ihtimalle aylar alacak bir süreçtir. Başlarda çabalarınızın karşılığını alamıyormuş gibi görünmek üzücü dursa da sabırlı olmanızda fayda var.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir